Jak poprosić o bycie świadkiem?

Wybór odpowiedniego świadka to kluczowe zadanie.  Osoba ta jest  niezbędna i niezastąpiona, nie tylko w dniu ślubu, ale i podczas całego procesu przygotowań. Przy ostatecznej decyzji nie powinniście mieć żadnych wątpliwości. Musicie również pamiętać o pewnych zasadach, które należy wziąć pod uwagę przy ostatecznym wyborze.

 1. Świadek musi mieć ukończone 18 lat i mieć przy sobie potwierdzający to dowód osobisty lub paszport.
 2. Jeśli świadek jest z zagranicy i nie rozumie, i nie mówi w języku Polskim, wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego podczas ceremonii.
 3. Świadkowie mogą być tej samej płci. Ta sama zasada obowiązuje w kościele i USC.
 4. Nie ma przeciwwskazań do tego aby świadkowie, byli parą lub  małżeństwem. W polskich obyczajach panuje jednak przesąd, że takie osoby nie powinny być świadkami, ponieważ może to przynieść nieszczęście Młodej Parze  (ale kto by wierzył zabobonom). 😉
 5. Nie ma obowiązku, aby świadek był ochrzczony, nie musi także przystępować do spowiedzi, może być innego wyznania lub ateistą, nie może jednak być apostatą. Niektórzy księża mogą prosić o świadectwo ukończenia religii, zaświadczenie z parafii o praktyce religijnej, świadectwo bierzmowania czy zaświadczenie o odbytej spowiedzi.

No dobrze skoro świadek już wybrany, to w takim razie jak go o tym poinformować?!

Warto zadbać o to, aby w wyjątkowy sposób poprosić konkretne osoby o pełnienie tak ważnej funkcji. Według mnie najważniejsze zasady, którymi należy się kierować to:

 1. Niespodzianka- zadbajcie o to aby ta konkretna osoba niczego się nie spodziewała i była totalnie zaskoczona.
 2. Personalizacja- sprawcie, aby sposób/prezent, jaki wybierzecie był mocno spersonalizowany i kojarzył się z Waszą relacją, przyjaźnią.
 3. Serce- włóżcie w to całe swoje serce i dopilnujcie, aby był to wzruszający moment, pełen pięknych emocji.

Oto moje propozycje:

 • Pyszne makaroniki lub inne słodkości ułożone w pięknym pudełeczku z odpowiednim napisem.
 • Spersonalizowany box, w którym umieścicie ulubione drobiazgi Waszej przyjaciółki/przyjaciela oraz element z odpowiednim napisem.
 • Ręcznie malowany kubek z Waszą podobizną (hit poprzedniego sezonu). Według mnie jest to nadal  bardzo dobry pomysł, praktyczny i będzie przypominał o tej wyjątkowej chwili przez lata.
 • Zapakowane balony z helem, na których będzie napis z prośbą o świadkowanie, sprawdzą się idealnie w dniu urodzin Waszej przyjaciółki/przyjaciela.
 • Fotoksiążka z Waszymi zdjęciami.
 • Spersonalizowane bluzy/szlafroki/koszulki czy kurtki z ciekawym napisem lub wzorem, nawiązującym oczywiście do Waszej prośby i ślubu. Takie elementy idealnie sprawdzą się podczas sesji z wieczoru panieńskiego czy sesji ślubnej.

Koniecznie zajrzyjcie do  relacji na moim Instagramie gdzie znajdziecie mnóstwo inspiracji, prezentów dla Waszych przyszłych Świadków.
Mi osobiście bardzo podoba się pomysł z podarowaniem spersonalizowanej kurtki z napisem .„Druhna” czy „Maid of honor”, a Wam?😊

Na głównym zdjęciu znajduje się box od @shebywedding. 😊

https://shebywedding.pl/ 
https://www.instagram.com/shebywedding/
https://www.facebook.com/shebywedding/

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *